Україна проти Росії. Радіти чи сумувати українцям щодо рішення суду ООН

0
887

Міжнародний Суд ООН частково задовольнив прохання України ввести запобіжні заходи щодо Росії, але головна юридична битва попереду

У Гаазі, якщо вірити першій хвилі коментарів “диванно-фейсбучних” експертів, ухвалили негативне для України рішення. Міжнародний Суд ООН відмовився вжити запобіжні заходи для того, щоб Росія припинила фінансувати “шахтарів” і “трактористів” на Донбасі. Проте слухання позову по суті ще навіть не почалися. Мова зараз йшла лише про запобіжні заходи, які б дозволили продовжувати процес.

Перші реакції

РФ воює на сході нашої країни і для українців це реальність, яка не потребує доказів. Російські та проросійські бойовики вже більше трьох років стріляють в українців та заслужили звання терористів хоча б тим, що збили малайзійський “Боїнг”. Проте для міжнародного права все це речі не очевидні.

Україна подала позов до Росії в Міжнародний Суд ООН в Гаазі ще 16 січня. Слухання почались 6 березня. З самого початку нам слід налаштуватись, що процес буде довготривалий та непростий. У випадку нашої перемоги він може закінчитися покаранням Кремля за розв’язання війни в Україні.

“Сьогоднішнє рішення Суду є важливим для міжнародного права, яке доводить свою дієвість у відновленні справедливості у світі. Ми цінуємо зваженість Суддів Міжнародного Суду ООН, які винесли це рішення. Це рішення визнало серйозність ситуації, до якої приводять дії Російської Федерації, і що громадяни України потребують захисту. Це стосується як Криму так і Донбасу, про що Суд чітко зазначив”, – написала після оголошення рішення Суду заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.

Думки фейсбучних українців поділились приблизно на два табори. Одні звинувачують вітчизняне МЗС в тому, що воно підготувало документи неналежним чином. Інші пишуть про беззубість суду або навіть його продажність. Усе це свідчить, що на процес у Гаазі українці реагують емоційно, а не раціонально. Непоправних “зрад” у винесеному рішенні нема.

Дві конвенції, які порушує Росія

Ще раз нагадаємо, чого просила Україна в Міжнародного суду ООН. Звинувачення ґрунтується на порушенні Росією двох оонівських конвенцій: Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. І Москва, і Київ підписали й ратифікували обидва документи.

Звинувачення діляться на дві частини. Звинувачення в расовій дискримінації (насправді, конвенція стосується й етнічної дискримінації) стосуються анексії Криму та переслідувань кримських татар. Звинувачення у розпалюванні та фінансуванні тероризму стосуються війни на Донбасі.

Технічно у Гаазі відбулися не по суті позову, а лише щодо запровадження тимчасових запобіжних заходів. Тобто Україна намагалась довести суддям, що до Росії слід вжити негайні заходи, які б зупинили її злочини в Криму та на Донбасі.

Що вирішив суд

Якщо коротко, то Міжнародний Суд ООН відмовився запроваджувати запобіжні заходи у частині позову, який стосується війни на Донбасі. Але він погодився ввести запобіжні заходи по тій частині, яка стосується порушення прав кримських татар й етнічних українців у Криму.

Щодо першого питання Суд вирішив, що на цій стадії процесу Україна не змогла довести, що запитані тимчасові заходи мають зупинити заподіяння невідновлюваної шкоди, а також умисність дій держави-сторони конвенції.

“Україна не змогла надати докази, які були б достатніми, щоб сказати, що були умови умисного збирання коштів (для фінансування тероризму. – Авт). Україна не дотрималася стандартів доказової бази, щоб довести умисність збору коштів (для фінансування “ЛНР” і “ДНР”)”, – сказав голова Суду Ронні Абрахам.

Але, що добре, суд визнав свою юрисдикцію за цією частиною позову. Це дуже добрий знак – він означає, що Суд продовжить розгляд звинувачень Росії у фінансуванні тероризму. Задача України – надати суддям достатньо доказів, аби вони пересвідчились, що РФ справді матеріально, фінансово та іншим чином підтримує терористів на Донбасі.

Усі зусилля Росії після початку розгляду позову були спрямовані на те, щоб це питання взагалі не розглядалося Судом. Сайт Еспресо детально писав, як цинічно брехала російська сторона,

Щодо відмови Суду вжити запобіжні заходи на Донбасі, то слід чесно відповісти собі на питання: а які, власне, заходи може вжити ООН, щоб Росія припинила підтримку “ЛНР” та “ДНР”? Які одразу помруть без свіжих поставок гуманітарки, озброєнь з “воєнторгу” та “відпускників”.

Власне, навіть у випадку, коли Суд ухвалював позитивне для позивача рішення, воно зазвичай не виконувалось, якщо мова йшла про державу з правом вето в Радбезі ООН. Про це Еспресо детально писало.

А от по другій, кримській частині позову Суд погодився на вжиття запобіжних заходів. І дуже конкретних. Росію зобов’язали утриматися від обмежень щодо кримських татар на представництво власних інтересів, включно з поновленням діяльності Меджлісу. Також її зобов’язали забезпечити поновлення освіти українською мовою.

Навряд чи Росія виконає це рішення. Але в руках України тепер наявний вагомий аргумент для міжнародних дискусій. На думку Міжнародного Суду ООН Меджліс цілком законна установа. Ну а загалом Україну чекає не один місяць важкою юридичної роботи.

espreso.tv