Ринок землі дозволить селянам стати фермерами – Володимир Жереб

0
686

Сьогодні в багатьох людей є думка, що як тільки відкриється ринок землі прийдуть прокляті європейці та американці скуплять за безцінь всю нашу землю. Засіють рапсом, знищать екологію і поїдуть, а нам залишать виснажену пустелі.

Що ж відбудеться насправді

Згадайте як поводив себе ринок нерухомості після розпаду радянського союзу. На початку 90 він лише почав формуватись. Однокімнатну квартиру в центрі Вінниці можна було купити за кілька тисяч доларів. Люди не знали реальну ціну нерухомості, але після зростання ринкової активності, збільшення попиту на нерухомість, вартість квадратних метрів злетіла до небес. Вже на початку нульових – більше 15 тис за однокімнатну.

Ціна на землю протягом кількох років, після створення ринку, зросте мінімум в 3 рази! Одразу наголошу: є перехідний період протягом якого нерезиденти не мають права купівлі (в Польщі він тривав 12 років), тобто коли іноземці отримають змогу придбати землю ціна зросте до середньо-ринкової.

Щодо іноземців

Є практика грачиного обмеження площ, якими можуть володіти нерезиденти. Для прикладу: сумарна площа не більше 10% загальної площі земель с/г призначення області, при цьому не більше 20% земель с/г призначення району.

Чи несуть іноземці загрозу? Ні, вони несуть інвестиції! Є скептики, які кажуть про “руку росії”, яка скупить і побудує бази. А що заважає їм зараз купити завод і зробити те саме? При створенні ринку землі, я більш ніж впевнений, що в наших чиновників вистачить розуму застосувати пряме обмеження на продаж землі резидентам росії – перше. Друге – якщо іноземці будуть володіти землею вони будуть сприяти залученню інвестицій, покращенню інфраструктури.

Селянам

Сьогодні власник землі має лише однин вихід здати землю за безцінь в оренду. В середньому за 35$ в рік! Частина власників землі продовжить здавати землю, але вже за значно більшу орендну плату (оскільки вона визначається мінімально 3% від грошової оцінки – зросте ціна, одночасно зросте й оренда). Ринок землі дозволить селянам стати фермерами! 

Селяни зможуть залучити дешеві кредитні ресурси, під заставу землі, для провадження своєї підприємницької діяльності. Закупити техніку, добрива, ПММ, насіння. Фермери зможуть об’єднуватись в кооперативи спільно обробляючи землю, що здешевить витрати.

Ще є шанс відродити село. Дайте можливість селянам стати господарями своєї долі!

Володимир Жереб