Громадський транспорт Любліна

0
3280

Перед тим, як розповісти про транспортну систему Любліна, хочеться нагадати, що Люблін – це місто з населенням 351 806 осіб (з агломерацією понад 500 тисяч) з великою кількістю студентів, є найбільшим містом на правому березі Вісли та є столицею воєводства.  ZTM (Управління міського транспорту) у сучасному вигляді було створене у Любліні в 2009 році. Стимулом для цього стало отримання коштів ЄС на розвиток транспорту та розділення функцій перевізника та організатора перевезень. Це бюджетна установа.

Центральною частиною міста тролейбуси прямують на автономному ході

На вулицях розмежовують громадський транспорт від приватного:

При допомозі ЄС місто вирішило розвивати транспортну мережу та зробити її комфортною. За 2007-2013 роки багато було закуплено нових тролейбусів, побудовано нові лінії, транспортна інфраструктура була модернізована. По завершенню  цього періоду ZTM зробив аналіз і виявив не доопрацювання. Тепер планують побудову декількох нових ліній та закупівлю нових тролейбусів.

70-75% фінансування на транспортні проекти йде від ЄС. Решта – місцева влада.

 

Штат водіїв

MPK (міське автобусне депо) – 550 водіїв та близько 100 – обслуговуючий та адміністративний персонал.

За рухом транспорту контролюють диспетчерські служби:

Кольори вказують чи запізнюється від графіку чи спішить транспортний засіб:

Парк у розрізі:

– тролейбуси – 110 шт. (щоденно курсує 90)

Solaris Trolino – понад 50 12-ти метрових і 12 18-ти метрових;

URSUS T701 (Богдан) – 38;

ZIU – 1;

JELCZ – 1.

– автобуси – 240 шт., з них близько 40 – це приватні перевізники, решта MPK

Приміські перевізники мають право користуватись лише спеціально визначеними міськими зупинками. 8 прилеглих гмін користуються міською комунікацією. Вони доплачують щорічно за перевезення своїх мешканців ZTM.

 

Вартість міської транспортної комунікації

Пасажиропотік – 12,5 млн. пасажирів / рік (це платні пасажири, без пільговиків); 52% – платні пасажири, 37% – з пільговим тарифом, 11% – пільговики.

Дохід від продажу квитків покриває лише 55% витрат. 45% – це дотація міста. Загальна сума витрат на міські перевезення – 150 млн. злотих.

Пасажиропотік

2010 – 83 млн. 837 тис. 285

2011 – 98,5 млн.

2012 – 106 млн.

2013 – 115 млн. 300 тис.

2014 – 121 млн. 138 тис.

2015 – 125,5 млн.

 

Тендери

У ЄС якщо вартість закупівель становить менше 209 євро, то тендерна процедура не застосовується, а проводяться закупівлі за договірною процедурою. Закупівлі у ZTM становлять декілька мільйонів злотих. До 18 квітня 2018 року подача документів на тендер відбувається у паперовому виді, в потім буде тільки в електронному. Також для участі необхідно внести заставу у розмірі 3% від вартості закупівлі (може бути у грошовому вигляді, банківської застави, страхової гарантії тощо). Всі пропозиції для перевізників розміщуються на єдиному тендерному бюлетені ЄС (тому у ньому може перемогти іноземна фірма). Загальний кілометраж міських маршрутів на рік – 21 млн. км., які виставляються на тендері. Підписує договір по перевезенню директор ZTM за дорученням мера міста. Тендери на перевезення проводить ZTM, які відбуваються у вигляді електронного бюлетеня.  Середня сума контракту на перевезення – 75 млн. злотих.

У місті є перевізник MPK. Вони охоплюють 80% всіх перевезень в місті. Інші 20% обслуговують приватні перевізники, які визначаються за результатами проведених тендерів на перевезення. Тепер в вимогах прописують, що автобус повинен бути новим та зчленованим (з гармошкою). Після останнього тендеру, в місто заходить новий перевізник з 30-ма новими автобусами.

До перевізника ставлять чимало вимог, серед яких і візуальна відповідність затвердженій міській лівереї.

Невиконання умов тендеру

2 групи санкцій:

– якщо транспортний засіб виїжджає в невстановленому виді чи технічному стані (сума такого штрафу до 10 000 злотих);

– якщо транспортний засіб не під’їжджає близько до зупинки, їже не за графіком, неохайний тощо.

Ставки за перевезення

Розрахунок з перевізниками здійснюється за кілометраж по фіксованій ставці.

20% всіх перевезень у місті здійснюється приватними перевізниками. З ними розрахунок йде також за кожен кілометр маршруту по фіксованій ставці. В кінці кожного року підприємства-перевізники проводить аудит ставки згідно розпорядження ЄС №1370 і таким чином отримують кошти за перевезення. При зміні цін на паливо чи матеріали, ZTM доплачує перевізнику компенсацію.

Тарифікація ставок двох видів:

За 12 в 18 метрові автобуси.

Для MPK: 7,65 зл. – автобуси; 10,22 зл. – тролейбуси (за даними аудиту ставки 2015 року);

Приватний перевізник IREX (з новими автобусами) – 8,47 зл.

Інші автобусні перевізники – 4,83 зл.

У місті появиться 30 нових автобусів з новим перевізником, для якого тарифікація розрахована 5,64-6,94 зл./км. залежно від довжини автобуса.

Ціна за кілометр для тролейбусного депо є вищою, тому що враховано вартість експлуатації контактної мережі, амортизацію, закупівлю нових тролейбусів тощо.

Окупність автобусної інвестиції – 8 річний контракт з сумо. 75 млн. зл.

Контроль за перевізниками та безквитковими пасажирами

Контроль за пасажирами здійснює ZTM та незалежна фірма. ZTM надає дозволи для перевезення пасажирів з інших регіонів та визначають зупинки ГТ. Контролем за придбанням квитків займається ZTM і аутсорсингова фірма. Штрафи тут від 98 до 160 злотих. Контроль відбувається 6 500 раз щомісячно. У місяці з святами або влітку  – 5 000. Понад 100 000 злотих оплачують аутсорсинговій фірмі за контроль квитків (близько 15 злотих за 1 перевірку). Існує і план штрафів – 2 600/місяць. Якщо фірма його не виконує, то місячна оплата буде меншою.

Набір контролера виглядає так:

 

У 2015 році було проведено 33 039 перевірок (на яких було виписано штрафів на суму 4 млн. 300 тис. зл., а оплачено пасажирами їх лише 31%). Коли контролери заходять у автобус чи тролейбус, то водій блокує всі валідатори (наприклад у Познані контролери є таємними та вони самі блокують валідатори). На сервері зберігається інформація про «зайців», тому при повторному порушенні контролеру не потрібно знову вбивати у систему інформацію. Якщо інформація у базі відсутня, то його вносять на підставі документу. Якщо документу немає, то викликається поліція. Якщо пасажир втече, то його спробують розшукати по записам відеокамер, які встановлені у всьому ГТ.

З персоналом часто проводять тематичні зустрічі, моделюють екстрені ситуації для визначення їх реакції, компетенції та стресостійкості. У ZTM існує система контролю працівників: працівників контролюють за дотриманням охайності, ПДР, під’їзду на зупинку, роботи валідаторів тощо. За невиконання працівників штрафують.

Тарифікація перевезень

Місто поділене на три зони: 1-міська; 2-приміська; 3-змішана.

Існують денні картки на проїзд (10,30,90,150 днів); часові (30,60,120 хв., 12 год.)

Квитки можна придбати через Інтернет, білетомат або у пунктах продажу:

– 35 білетоматів стаціонарних;

– понад 108 пунктів продажу;

– 2 головні пункти продажу.

Більше половини пасажирів поки досі за звичкою користуються паперовими квитками.

Вартість пластикової іменної картки безкоштовна. При її втраті доведеться оплатити 10 злотих. З 2008 по 2016 рік таких карт було оформлено понад 140 тисяч. Середньо статистично 1 картка використовується 160 раз у місяць.

Нічні маршрути

У Любліні 3 нічні тролейбусні маршрути. Маршрути розроблені так, щоб час подорожі максимально становив 1 годину. Всі маршрути зустрічаються у центрі міста для зручної пересадки пасажирів. У ZTM думають над впровадженням 4-го маршруту.

Час роботи: 23:00 – 04:30

Інтервали: 23:00-04:30 – 1 год. (30 хв.  в пт,сб,нд);

02:00-04:30 – 1 год.

Інформування про відкриття нових маршрутів та популяризація ГТ

Інформують мешканців по радіо, телебаченні, друкованій пресі, на зупинках, табло інформації, навіть нещодавно проводилась промо-кампанія з місцевими гандболістками.

Стратегія міського транспорту

Місто кожні 2 роки проводить дослідження пасажиропотоків, визначається навіть рівень задоволення мешканців міською комунікацією. Таким дослідженням займається незалежна аудиторська фірма. Наступний такий аналіз буде проводитись вже цього року.

В майбутньому поанується створення потужного транспортного вузла поблизу залізничного вокзалу.

30 нових автобусів заходить у місто з новим перевізником.

К-сть:

– тролейбуси – 110 шт. (щоденно курсує 90)

– автобуси – 240 шт., з них близько 40 – це приватні перевізники, решта MPK

Приміські перевізники мають право користуватись лише спеціально визначеними міськими зупинками. 8 прилеглих гмін користуються міською комунікацією. Вони доплачують щорічно за перевезення своїх мешканців ZTM.

 

Володимир Антків

Поїздка відбулась у рамках проекту “Нові лідери України” що проводиться Європейським інститутом задля демократії (EID) за підтримки NED.