“Мир” з присмаком зради і вкраденої перемоги

0
720

У новому році в Україні з новою силою зазвучали розмови про можливе мир. Аргументація вітчизняних миротворців добре відома: війна – зло, і щоб її припинити, годяться будь-які засоби, в тому числі тяжкі компроміси і поступки противнику. Можна не сумніватися, що протягом 2017 року ми ще не раз почуємо щось подібне.

Що ж, війна і справді безсумнівну зло. Це важка хвороба, яка калічить нашу психіку, руйнує моральні орієнтири, що змушує ненавидіти і вбивати. Але якщо країна була втягнута у війну, і зараження вже сталося, його не можна припинити за чиєюсь командою. Як і будь-яка хвороба, війна розвивається за своїми природним законам.

Від хвороби можна померти – як південна Конфедерація в 1865-м або мілітаристська Японія в 1945-му. Це нищівний військовий розгром і окупація країни, коли воля суспільства до опору повністю зломлена, і сил ненавидіти і боротися більше не залишається.

Від хвороби можна вилікуватися – коли війна закінчується з відчуттям перемоги, і задоволене суспільство повертається до нормального мирного життя. Це шлях США, Великобританії та інших західних країн-переможниць після Другої світової. Відчуття перемоги буває ілюзорним – як у Франції, нібито розгромила гітлерівську Німеччину, – але воно необхідне для позбавлення від військових травм і справжнього одужання.

А ще можна усунути зовнішні симптоми хвороби і зробити вигляд, ніби хворий здоровий.

Саме так виглядає принизливий “мир”, нав’язаний воюючій країні, коли значна частина суспільства, як і раніше готова боротися. “Мир” з присмаком зради і вкраденої перемоги. Реального лікування від війни в цьому випадку не відбувається – хвороба просто приймає іншу форму. Ненависть і нетерпимість, викликані війною, нікуди не зникають: втративши зовнішнього виходу, вони починають руйнувати країну зсередини.

Класичним прикладом служить Веймарська Німеччина, для якої Версальський мир обернувся сущим кошмаром, війною всіх проти всіх. Міркування про віроломний ударі в спину і люті пошуки внутрішнього ворога, Капповський путч в Берліні і Пивний путч в Мюнхені, комуністичні повстання в Рурі і Гамбурзі, вбивство міністра Ерцбергер і вбивство міністра Ратенау, політичний злет відставного єфрейтора, регулярні вуличні побоїща між червоними і коричневими …

І схожих прецедентів в історії безліч: від французів, що заходилися бити один одного після ганебного світу з пруссаками; до крихітного Сальвадора, вимушеного піти на мирову з сусіднім Гондурасом і незабаром провалився в пекло масових заворушень та громадянської війни.

На жаль, в разі принизливого “миру” на російських умовах подібний сценарій напевно чекає і Україну. Вся породжена війною агресія виплеснеться всередину країни; вся невитрачених ненависть до ворога обрушиться на самих українців. І було б наївно думати, що перш за все її жертвами стануть вітчизняні симпатики Путіна. Ні в якому разі!

Справа в тому, що сучасне інформаційне суспільство здатне перетворити людей з протилежною позицією в невидимок. Саме такими невидимками стали для нас проросійські співгромадяни – скільки б їх не проживало в Україні.

Вони давно забанені патріотичними користувачами соцмереж, спілкуються лише один з одним, читають свої власні ресурси – словом, живуть в паралельному всесвіті, що не перетинаються з нашою, що зводить імовірність зіткнень практично нанівець.

Навпаки, прихильники незалежної України, вітчизняні ліберали і націоналісти, знаходяться в одному інформаційному полі. Тому найменше розбіжність у поглядах відразу кидається в очі, і конфлікти в патріотичному таборі спалахують із завидною легкістю.

Десятки глумливих постів про Небесної сотні, розміщених на фейсбуці, не викличуть ніякого суспільного резонансу: швидше за все, їх не побачить ніхто, крім ватних однодумців автора. Зате один пост ліберального київського поета з критикою проспекту Бандери породжує в соцмережах справжню істерику.

Чвари між прихильниками євромайдан вже нікого не дивують, і у людини з проукраїнською позицією більше шансів нарватися на звинувачення в українофобії, ніж у реального українофоба.

Багато переконують себе, що очищення власних рядів від недостатньо патріотичних патріотів – це запорука майбутньої перемоги над Кремлем. Але в дійсності це замінник перемог над Кремлем, психологічний компенсатор.

Заражена війною суспільство вихлюпує агресію на тих, хто знаходиться поруч, – на відміну від недосяжною поки Москви. Набагато легше обрушитися на вчорашніх соратників по Майдану, які розмовляють іншою мовою або по-іншому оцінюють історію, ніж здолати Путіна і Шойгу. Чим менше переможних реляцій з фронту, тим чіткіше проявляється ця тенденція. І єдине, що можна їй протиставити, – це наполеглива боротьба з зовнішнім ворогом. Боротьба, яка дає надію на перемогу і повноцінне лікування від війни.

Відмовившись від подальшого опору ворогу, Україна пожертвує не тільки Кримом або рухом на Захід, а й залишками внутрішньої консолідації. Вже зараз рівень нетерпимості активних українців один до одного досить високий – хоча ніякої здачі наших позицій поки не послідувало. А якщо нам буде нав’язаний штучний “мир”, ця нетерпимість зросте багаторазово, перетворившись в руйнівну бурю.

Весь войовничий запал, що не перегоріли в україно-російському протистоянні, звернеться проти недавніх однодумців. Саме серед них почнуться пошуки націонал-зрадників, підривних елементів, ворогів народу, винуватців поразки і приниження. Саме на них будуть зганяти гіркоту капітуляції перед Кремлем. Саме їм дістанеться все те, що раніше було адресовано Аксьонову і Захарченко, російським силовикам і донецьким бойовикам.

Невідомо, як далеко може завести ненависть, яка не отримала природного виходу і загнана всередину країни. Але якщо в воюючою Україні російські фантазії про фашистів і хунті залишаються предметом злих жартів, то в “умиротвореною” Україні вони цілком здатні матеріалізуватися. І ціна помилкового лікування від війни набагато перевищить ціну самої війни.