Мільйон чи гречка, вибір за вами

0
265

Навчитися інвестувати у цінні папери на біржі не так вже й складно

Коли на початку липня минулого року НБУ дозволив громадянам України легально інвестувати за кордон, я був упевнений, що наступного ж дня до банків вишикується черга з представників середнього класу, які бажають випустити свої чесно зароблені заощадження з банківських сейфів на волю.

Цього не сталося і, чесно кажучи, я не знаходжу причини для такої інвестиційної інертності співгромадян. Не сумніваюся, що в країні є десятки мільйонів чесно зароблених доларів і євро, які замість байдикування під матрацом могли б приносити легальний дохід. Навчитися інвестувати у цінні папери на біржі не так вже й складно. Для початку достатньо відвідати одноденний тренінг, де вам роз’яснять основи інвестиційного процесу, і докласти невеликих зусиль для відправки грошей за кордон. Зусилля варті того. Особливо враховуючи той факт, що останнім часом міжнародні ринки балують інвесторів відмінними результатами.

Як приклад, просто зверніть увагу на те, скільки міг би заробити інвестор, який вклав гроші в який-небудь з індексних фондів на початку серпня минулого року, витративши місяць з моменту оголошення вольниці на ознайомлення з азами процесу і виконання всіх формальностей, пов’язаних із відкриттям інвестиційного рахунку.

Отже, інвестиція в ETF (індексний фонд, акції якого торгуються на біржі), що копіює S&P 500, за останні шість місяців принесла б вам 12.5% (26.6% у річному еквіваленті). Якщо хтось був готовий інвестувати свої гроші в ринки, що розвиваються, включно з Індією та Китаєм, то за останні півроку він став би багатшим на 13.5% (28.7% річних). Навіть ті, хто не схильний ризикувати, і надає перевагу спокій міжнародних державних облігацій, а не коливання фондового ринку, міг би заробити близько 2.4% (4.7%). У будь-якому випадку, це набагато більше, ніж 0.0% – 1.0% на рік, які пропонують сьогодні пристойні українські банки власникам доларових депозитів. Та й ризик нижчий.

Результати, які демонструє американський фондовий ринок протягом кількох останніх років, значно вищий за середні. Безумовно, за всіляким зростанням йде падіння, як, наприклад, це сталося минулого тижня. Індекс S&P 500 втратив аж -3.9%. Але, йдеться про інвестування на тривалий термін, як мінімум, п’ять, а краще десять років, то в цьому разі є всі підстави орієнтуватися на історичні дані. А за останні сто років американський фондовий ринок ріс, у середньому, на 10.5% на рік, з поправкою на інфляцію зростання становило 7.3%.

Ті, у кого вистачить терпіння, цілком можуть заробити. Якщо молода тридцятирічна людина, яка має гарну роботу і можливість відкладати по $500 на місяць, буде інвестувати ці гроші в індексний фонд S&P 500, то до шістдесяти років у неї на рахунку може з’явитися цілком пристойна сума – понад один мільйон доларів США. Навіть, якщо це буде не п’ятсот, а сто доларів на місяць, це дозволить вам зібрати за тридцять років близько чверті мільйона доларів.

Погодьтеся, що з такими заощадженнями старість виглядає набагато привабливішою, ніж із безкоштовною гречкою і вічними обіцянками #перемоги.

Іван Компан