Кінець АТО і Мінська

0
920

Цього тижня Верховна Рада планує розглянути законопроект про реінтеграцію Донбасу

Враховуючи майже на 80% новий текст і його тональність, я б назвав цей законопроект “про відсіч російській агресії”.

На даний момент я залишаюся скептиком щодо можливості ухвалення цього законопроекту. Від моменту його появи я постійно говорив, що мета цього кроку – залякати Росію підвищенням ставок і стимулювати її до мирного процесу. Та оскільки мирний процес зайшов в глухий кут, то, можливо, саме зараз прийшов час піднімати ставки в міжнародній дипломатичній грі. Законопроект посилює лінію “примушування Росії до миру”, яку розпочали США наданням Україні летального озброєння.

Отже, що такого важливого і чим відрізняється новий текст від старого. У новому тексті немає ніяких мінських домовленостей. Нарешті цей “ідіотизм”: посилатись на Мінські домовленості і одночасно знищувати їх – прибрали. Законопроект прямо покладає відповідальність за агресію і окупацію на Росію. В цьому ставиться крапка мертвим Мінським домовленостям. Таким чином ми визнаємо Росію стороною конфлікту, і вести переговори з якимись там Захарченко та іншими Пасічниками – немає змісту. А отже Росія також припиняє виконувати функцію посередника і переговірника.

Визнання Росії агресором також змушує переглянути діяльність, чи правильніше бездіяльність різних ОБСЄ, і виключає можливість участі її в міжнародних миротворчих місіях. Очевидно, що зважитись на такий крок без погодження із Заходом наша влада навряд чи могла, тому логічно, що Захід буде переглядати санкції з прив’язки до Мінських домовленостей на прив’язку до факту агресії. На фоні припинення Мінських домовленостей, це все має призвести до нової міжнародно-правової форми врегулювання конфлікту. І єдина доступна форма на даний момент – це миротворча операція.

В цьому ставиться крапка мертвим Мінським домовленостям

В інших моментах законопроект вирішує давно наболілі проблеми: припиняє АТО, дозволяє застосовувати ЗСУ, легалізовує повноваження військових, об’єднаний оперативний штаб, посилює фігуру Командувача ООШ, тощо.

В цілому прийняття законопроекту саме в новому вигляді – це дуже позитивний крок. Будуть, звісно, крики різних правозахисників, борців з мовою ненависті та інших представників “стандартів ББС в Україні”. Та як людина, яка там працювала і вживу бачила ситуацію, маю сказати, що цей законопроект серйозний крок вперед.

Віктор Андрусів

nv.ua