Чому Україна не є заможною державою?

0
1048

В Україні є чимало професійних, освідчених людей, які намагаються робити реформи, змінювати щодня країну! Проте загалом ми і далі відстаємо, не показуємо стрибків вперед! Чому так? Чому суспільство пасивне? Як пише на своїй сторінці Facebook Тимофій Мілованов, доцент економіки в Піттсбурзькому університеті, Почесний президент Київської Школи Економіки, слабкими сторонами українського суспільства можна вважати:

1. Негативне світосприйняття.

2. Невміння створювати ефективні команди.

3. Соціалістична ментальність при неспроможній державі.

4. Глибокій конфлікт між державою і суспільством.

5. Суспільство не готове підтримувати та довіряти тим небагатьом людям, що пішли в середину системи змінювати її (Як наслідок цього конфлікту суспільства і держави).

6. За чотири роки по революції гідності, в Україні немає нової національної ідеї або справжнії національних лідерів, що мають широку підтримку.

7. Суспільний запит на соціалізм призводить до великого втручання держави в економіку.

8. Спотворене та неефективне розуміння справедливості. Багато українців вважають, що справедливість полягає в тому, щоб розкуркулити олігархів та, більш загально, відібрати гроші від багатих та роздати їх бідним. Від цього ВВП країни не зросте. Справжня справедливість полягає в рівних правилах гри та рівних можливостях.

9. Відсутність поваги до аналітики та даних. Державні рішення приймаються на основі риторики, історій, та інколи просто лозунгів. Будь-який бізнес який буде приймати рішення таким чином швидко збанкрутує. Тому стан економіки України не має нікого дивувати.

10. Відсутність поваги до інституцій та правил гри. Все можна поміняти, національний бюджет можна поправити з голосу, міністри та голови регуляторів можна не призначати. А обіцянки суспільству, міжнародним партнерам, або один одному можна не виконувати. Якось буде.

11. Неповага до бізнесу. Від держави і від суспільства. Насправді, бізнес – це єдине, що ще тримає цю країну разом. Бізнес потрібно поважати і захищати, перш за все від самої держави.

12. Відсутність персональної відповідальності. Більшість українців чекають від держави на краще життя. Але сьогодні є всі можливості опанувати нову професію чи створити маленький бізнес. На жаль, цим користується тільки мала частина суспільства.

Загалом, всі 12 пунктів – це критика лівої соціалістичної ментальності більшості українців. Соціалізм та велика держава не працюють, як мінімум в умовах України. Це доведено досвідом СРСР та роками незалежності. На мою думку, добробут може прийти через малу державу, ринки та персональну відповідальність. Українцям не можна продовжувати намагатись бути трохи капіталістичною державою і трохи соціалістичною. Якщо ми хочемо бути багатими, потрібно почати будувати в Україні капіталізм.

Як це робити? Рецепт достатньо простий. Найперше, потрібно дійти згоди, що капіталізм це наша національна ідея. Звичайно, держава, корупціонери, олігархи та люди з низькою продуктивністю праці будуть проти. Та навіть вони в результаті можуть виграти, коли Україна стане заможною.

На державному рівні потрібно впроваджувати три принципи:

(а) бізнес — це священна корова, і головне тут — не наробити шкоди, не чіпати бізнес, дати йому розвиватись самому;
(б) соціальна підтримка — це шлях в нікуди. Замість цього потрібні програми перекваліфікації та освіти для дорослих, створення інфраструктури для підприємництва, щоб люди могли забезпечити себе самі;
(с) держава – арбітр у виконанні правил гри, а не гравець в економіці України.

На індивідуальному рівні —

(а) персональна відповідальність;
(б) рольові моделі;
(с) освіта та створення зв’язків і команд.

Фокус має бути на результаті, а результат один — заможна капіталістична демократія з рівними правилами гри для всіх.

nv.ua