Придністровський котел

0
975

Ми стаємо свідками цікавих подій, питання Придністров’я все частіше з’являється в стрічках новин та піднімається на офіційних зустрічах. Схоже Порошенко вирішив відкрити другий фронт, але робить все руками офіційної Молдови. Зрушення у вирішенні замороженого конфлікту почались і вже скоро ми будемо споглядати їх фактичні результати.

Навіть проросійський Президент Молдови Додон не може вплинути на хід подій, який відбувається. Недавня вимога молдавського парламенту про виведення російських військ з ПМР є чітким сигналом про зміну офіційної риторики. У відповідь, так званий президент Придністров’я, Вадим Красносельський засудив ухвалену парламентом Молдови декларацію про необхідність виведення російських військ та пригрозив війною. Зрозуміло, що в Москві не прислухатимуться до вимоги офіційної Молдови, швидше за все, назвуть її черговою провокацією.

На днях Петро Порошенко зустрівся з прем’єром Молдови Павлом Філіпом на пункті пропуску “Кучурган”, де відтепер працюватиме митний контроль не лише України, а ще і Молдовської Республіки. Це лише мала частина заходів, що вживаються сьогодні для урегулювання придністровської проблеми, і головне ще попереду. Установлення митниці Молдови при в’їзді в ПМР – це своєрідний політичний ляпас її керівництву, демонстрація їхньої нікчемності і нелегітимності. До цього Україна вже закрила транзит вантажів у ПМР, а спільні заяви керівництва України і Молдови говорять однозначно про одне – у Росії забиратимуть цю вибухонебезпечну зону впливу та джерело локальної дестабілізації й агресії.

Враховуючи чергові вибори до Парламенту Молдови, які відбудуться в кінці 2018 або на початку 2019 року, уряд та парламентарі будуть намагатись діяти швидко та рішуче. Політики Молдови вже на міжнародному рівні підносять питання прямого впливу Москви на внутрішню ситуацію в країні. “Москва ввела ембарго на молдовську продукцію, молдовських чиновників переслідують під час поїздок за кордон. Росія істотно впливає на нашу країну. Минулої осені російська преса, яка втручалася в наші вибори, допомогла проросійському кандидатові Ігорю Додону стати президентом Республіки Молдова”, – підкреслив голова Демократичної партії Молдови Володимир Плахотнюк.

Не варто забувати, що ПМР відрізняється від ЛНР чи ДНР. У Придністров’я є своя історія і яке не яке існування вже майже 20 років. Також потрібно врахувати, що там проживає близько 100 тисяч громадян України, які мають лояльність стосовно України.

Ми сьогодні повинні застосувати всі можливі дипломатичні важелі та правові інструменти задля повернення ПМР до складу Молдови. Вирішення кризи в регіоні лише підсилює офіційний Київ. Ми збільшуємо свій геополітичний вплив, заохочуємо нового союзника та прибираємо небезпечний шматок підконтрольної Росією території.

Володимир Жереб