Якби не було війни

0
650

Виживуть ті, хто зуміє пристосуватися.

Уже який рік в мережах і на кухнях по обидва боки поребрика обговорюють, хто винен в розв’язуванні бойових дій на Донбасі і де краще жити – в Росії або в Україні. Дивитися на це з боку по-своєму цікаво, але тільки якщо глядачеві зовсім вже нічим зайнятися в житті. Адже будь-кому, хто жив в Луганській області хоча б останні тридцять років і особисто спостерігав в динаміці розвиток регіону, що відбувається бачиться закономірним.

І сьогодні на Волині або Гуцульщині можна зустріти людей, які в 80-х роках минулого століття покинули привільні донбаські степи саме через передчуття поганого кінця індустріального буму передостанніх радянських п’ятирічок. Передчуття не підвело!

Причому таких прозорливих оригіналів дуже складно дорікнути в наявності третього ока, дару ясновидіння або глибокому осягненні катренів Нострадамуса. Простий аналіз загальнодоступних фактів приводить до висновків, які роблять суперечки Укропів і Сепарів абсолютно порожними.

Навіть той, хто не вчився в школі і пропускав історію, хоч раз, але чув про те, що давним-давно на місці Донбасу було Дике Поле. Пустельна і безводна степова місцевість, покрита рідкою мережею маленьких сіл і станиць. І ключове слово в долі краю теж всім відомо – це Промисловість. Саме її зростання і перетворив порожнє Дике Поле на густонаселений Донбас.

Свого піку промисловий розвиток регіону досягло при Радянському Союзі. Промисловість якого мала одну цікаву особливість: системне переплетення з соціальною інфраструктурою. Тобто на горезвісному Заході завод виробляв лише ту продукцію, заради якої він був побудований, отримуючи максимальний прибуток і більше нічого. А радянський завод був по суті своїй центром життєзабезпечення громади, яку для революційного порядку маскували під ім’ям трудового колективу.

Це легко побачити і простежити на прикладі приватизації будь-якого підприємства і наслідків, які тягнуться за цим кроком. Спочатку приватник викуповує завод, потім скидає на баланс міста житло – і тут ми дізнаємося, що в доблесної совдепії підприємства будували і обслуговували житло для своїх робітників. Потім з заводу скидаються так звані непрофільні активи, які несли соціальне навантаження. Після чого багато хто впізнає з подивом, що у радянських заводів на утриманні були не тільки житлові будинки, але і табори відпочинку, клуби, автотранспортні підприємства, дитячі сади і навіть теплиці.

Але найцікавіше, звичайно ж, починається тоді, коли новий власник розуміє, що, розпилявши на метало- і бетонолом совдепівський флагман індустрії (прозорливо побудований з розрахунком на пряме попадання ядерної бомби) можна буде купити, наприклад, невеличкий готель в Дубаї, і отримувати прибуток, незрівняний ні з якими стахановськими рекордами минулого.

І тоді ми з подивом усвідомлюємо, що навколо радянського заводу крутилося взагалі все. Тобто взагалі все, до останнього гвинтика. І опалення, і водопостачання, і транспорт, і медицина в Радянському Союзі були щось на кшталт прищів на спині у промисловості. І це стосується не тільки влучно названий містоутворюючих підприємств, а й взагалі будь-якого промислового підприємства, яке було або котельні, або водокачкою (як багато шахт), або ще чимось якщо не для міста, то для свого міського району. І це не рахуючи забезпечення горезвісних робочих місць.

Сімдесят відсотків всього життєзабезпечення радянської людини було засновано і вплетено в промисловість. Навіть магазини в містах виконували самі парадоксальні функції, як, наприклад, луганський гастроном «Медіана» своєю системою охолодження був пов’язаний з розташованими поруч грандіозними фонтанами.

Радянська промисловість не виробляла прибуток. Вона безпосередньо займалася життєзабезпеченням. Це радикально відрізняється від капіталістичної системи, де промисловість тільки платить податки і плату робітникам, а життєзабезпеченням займається органи місцевого самоврядування або вузькоспеціалізовані приватні компанії при сильному держрегулювання.

Один в полі не воїн, і промислові підприємства працюють тільки в системі зв’язків між собою, які називають системою поділу праці. Система поділу праці в свою чергу заснована на системі обміну – внутрішньому ринку зі своєю фінансовою системою. І, природно, все це звалилося і зникло разом з СРСР.

Немає сенсу обговорювати, чому це відбувалося – адже все вже відбулося. Має сенс проаналізувати, які ще відкриття нас чекають в процесі позбавлення від тоталітарної спадщини.

Одне з таких відкриттів – це те, що замінити радянську промисловість в справі життєзабезпечення нічим. І хрущовки, і панельні радянські будинки будувалися, не припускаючи, що мешканці будуть платити за комунальні послуги більше тридцяти відсотків. А зараз все йде до того, що вимагати будуть сто, але це в принципі неможливо. Будинки пропонують утеплювати, даючи кредити, але це житло було ТИМЧАСОВИМ. Його будували як проміжну стадію при переході до комунізму. І вони не простоять стільки, щоб окупити витрати на утеплення та енергозбереження.

Гігантські електростанції розраховувалися на великих і платоспроможних гігантів індустрії-споживачів, які давно загинули або вже доходять. Постачати їх дрібний і середній бізнес, укупі з торгово-розважальними комплексами – безумство. Це просто нерентабельно – так само, як перевезення пенсіонерів приміськими дизель-поїздами, жеруть тонну солярки на годину. Звідси і постійне зростання тарифів і постійні реформи в галузі в спробі скинути ці витрати на крайнього.

Зараз перераховують жахи війни, кажучи про гуманітарну катастрофу, але незрозуміло, до чого тут війна. Води не було в сотнях містечок і селищ Луганщини ще двадцять років тому. Були оцінки, що на реконструкцію обласного водопроводу необхідно чотири мільярди доларів, але це все одно, що заявити про ліквідацію водопроводу як системи.

Цілком стерпна, як тепер з’ясувалося, радянська дорожня мережа поступово зникала і до війни, а зараз асфальт злазить навіть там, де не стріляють. Оголюючи під собою те бруківку столітньої давності, то антикварний асфальт, покладений ще в перші п’ятирічки при Сталіні. Ми за фактом стоїмо перед обличчям втрати єдиної національної дорожньої мережі.

Медицина вже за фактом звелася від системи охорони здоров’я до одиничних поліклінікам і лікарям, які дивом зберегли здатність виконувати свої функції.

Дивуватися особливо нічому. Адже всі чули про містоутворюючих підприємствах, але мало хто здогадується, що існують ще й регіонотворчих промислові монстри. Наприклад, для Луганщини такими монстрами були Алчевський влучному, Лисичанський НПЗ і Сєвєродонецький хімічний комбінат, які разом ще на початку 2000-х давали дві третини промислового виробництва. Про долю цих підприємств все знають, і тільки в долі Алчевського меткома війна зіграла якусь помітну роль, хоча обвальне падіння світових цін на металопрокат вбило б його і так. Доля регіонотворчих підприємств в інших областях дуже схожа.

Четверта регіонотворчих нога Луганщини – шахтна система видобутку вугілля – згорталася, як шагренева шкіра. І тут знову світове падіння цін на нафту і метали точно так же вбивало галузь, як і просте старіння шахт, які вже були просто непристойно глибокі. Таких глибоких шахт, як на Донбасі, в світі взагалі намагаються не робити. Саме для того, щоб вугілля не перетворювався за ціною в золото.

У суперечках народжується істина – це відома аксіома. Ось тільки результат сьогоднішніх словесних баталій буде ясний лише через 10-15 років. Коли останні хрущовки, панельні багатоповерхівки, АЕС, ТЕС, ЗРК, БТР, МіГ-29, дороги та інші релікти радянської епохи остаточно відійдуть у минуле. І цей результат ніяк не залежить від наших слів. Наші цивільні зусилля з енергозбереження, освоєння нових джерел енергії, екологічних будівельних матеріалів, визначають наше майбутнє. І заради цього майбутнього стільки всяких завдань вирішити, що більшість, швидше за все, просто поїде.

Так що ступінь патріотизму сьогодні вимірюється не кількістю хвалебних постів про ВСУ і обсіраніем Рашки, а наявністю і ефективною роботою ОСББ в будинку, в якому живете, і кількістю днів в тиждень, які ви присвятили волонтерської роботи та соціальних проектів. Ступінь нашої особистої організованості, високотехнологічності, енергоефективності набагато важливіше ненависті до ворогів – реальним і уявним.

Незважаючи на продовження обстрілів, фронт стабілізувався. І кожен на своєму місці своїми повсякденними справами визначає, чим закінчиться ця цілюща пауза.

petrimazepa.com