Суперечливий Шухевич

0
479

Справжній Шухевич настільки ж суперечливий, як і будь-яка інша людина.

Дискусії про особу Романа Шухевича (як раніше – Бандери, Мазепи, Хмельницького та Наливайко) занадто часто нагадують накидання каменів на ваги історії. На одну чашу критики кидають реальну службу в 201-му батальйоні шуцманшафти і вигаданий антисемітизм, на іншу апологети – боротьбу з нацистським і радянським тоталітаризмом. І кожен свято переконаний в тому, що результат боротьби за пам’ять Шухевича чомусь залежить від положення стрілки на терезах.

Але немає ніякого значення, чия чаша переважить. 

Життя кожної людини, особливо в епоху грізних змін – це щоденний вибір, і нерозумно було б сподіватися, що він постійно буде правильним. Шухевич, як і будь-яка інша людина, здійснював і хороші вчинки, і погані, поводився і праведно, і грішно.

І, як і в випадку з будь-якою іншою людиною, ні чесноти Шухевича не виправдовують його вад, ні вади не затьмарюють його чеснот. Все – і хороше, і погане – співіснують в одній людині в один і той же час. І спроба розділити їх, спроба представити Шухевича лише породженням пекла або лише лицарем у сяючих обладунках – інтелектуальна вбогість. Навіть творці житів святих не опускалися до цього (принаймні, більшість).

Ну а підбір аргументів – справа другорядна. Якщо хтось вже вирішив записати Шухевича у вороги, то і факти з його біографії буде підбирати відповідні – під образ «нацистського злочинця». Якщо для іншого Шухевич – борець за свободу, то і бачити в ньому він тільки краще.

Ну а те, що в столиці незалежної України є проспект на честь одного з воєначальників, які віддали життя за її появу, не дивно. Головне – це розуміти, що справжній Шухевич настільки ж суперечливий, як і будь-яка інша людина, наділена владою, і не варто намагатися творити з нього ні демона, ні ангела.

І на останок. “Чорт би побрав” тих, хто втручається в дискусії, не знаючи “матчасті”!

  • Шухевич не служив в СС. «Нахтігаль» і «Роланд» були формуваннями Абверу.
  • «Нахтігаль» як з’єднання не брало участь у Львівському погромі 1941 року, лише окремі солдати.
  • Служба в охоронній поліції, як і антипартизанські боротьба (тим більше з радянськими диверсантами для негромадянина СРСР), не є злочинами ipso facto.
  • Шухевич не був нагороджений Залізними хрестами, тим більше з рук Гітлера; у нього були нагороди УПА: Золотий хрест бойової заслуги 1-го класу і Золотий хрест заслуги 1-го класу.
  • Шухевич не був головнокомандувачем УПА навесні-влітку 1943 року – в момент початку Волинської трагедії.
  • Шухевич (як і УПА в цілому) не засуджений Нюрнберзьким трибуналом.
  • Безліч документів про «злодіяння» українських націоналістів – радянські фальшивки. Музей Яд ва-Шем, незважаючи на неодноразові обіцянки, так і не надав компрометуючих Шухевича відомостей.

petrimazepa.com