Світ сидить на 400 трильйонній фінансовій бомбі

0
520

Фінансова катастрофа насувається і її причиною будуть не фондові ринки або низькоякісні кредити. Наступаюча криза більш підступна, структурна і майже напевно вибухне в кінці кінців.

Всесвітній економічний форум (ВЕФ) прогнозує, що до 2050 року світ зіткнеться з дефіцитом пенсійних фондів в розмірі $ 400 трильйонів (так, це трильйони!). В США будуть найбільші проблеми, дефіцит складе $ 137 трлн, за ними йде Китай із недофінансуванням в $ 119 трлн.

Наповнення пенсійних фондів будуть нижчими, ніж вони є зараз, це при тому, що люди житимуть довше. Багато людей, що народилися останнім часом житимуть за 100 років. Проте і є коло експертів, які стверджують, що побоювання безпідставні, тому що ми, все ще можемо платити пенсії сьогодні і вирішити будь-які проблеми в майбутньому, якщо вони будуть загострюватись. Інші посилаються на невизначеність в оцінках, як привід відкладати дії сьогодні. Невизначеність може залишити все в стабільності, але може й привезти до катастрофи, а найгірший сценарій створює набагато більші витрати, ніж людство можемо понести.

Діючи сьогодні можна, знизити ризики більш різких реформ в майбутньому. Для прикладу Адміністрація соціального забезпечення США, наголошує, що їх дефіцит може виправитись якщо податкові відрахування збільшити до 2,58% або при скороченні кількості соціальних виплат на 16%. Якщо уряд США не буде приймати ніяких кроків по реформуванню пенсійної системи вже в 2034 році йому потрібно буде підвищувати рівень оподаткування до рівня 3,58% або скорочувати кількість соціальних виплат на 21%.

Доповідачі ВЕФ дають кілька пропозицій щодо ліквідації дефіциту. Більшість з них включають механізми підвищення ролі індивідуальних пенсійних накопичувальних систем, пропонуючи пенсійні рахунки для більш широких верств населення і розширення фінансової грамотності. Автори виступають за диверсифікацію інвестицій (пенсійних фондів), крім традиційних акцій і облігацій. Директор компанії “J.Crew Group”, колишній директор “Apple” Дрекслер наголошує, що інвестиції в диверсифікований портфель проектів в області інфраструктури можуть підвищити віддачу, збільшивши накопичення, і в той же час підвищити економічне зростання.

Фінансування тривалих та гідних за розміром пенсій потребує забезпечення внесків в пенсійний фонд із декількох джерел, що значно знизить загальні ризики. «Якщо в 2050 році громадянин досягне 85 років і на його рахунках закінчяться гроші, він повинен покладатися на соціальне забезпечення», – пояснює Дрекслер. «Але якщо є дефіцит бюджету уряд буде першочергово забезпечувати соціальні виплати для людей, які живуть за межею бідності. Ми повинні почати навчання людей зараз, як забезпечити своє майбутнє, як формувати свої резерви та на, що вони можуть сподіватись від уряду».

Все ж, в загальному дефіцит виходить через різноманітні неефективні популістичні державні програми. Для вирішення цієї проблеми, уряди повинні адекватно і активно вирішувати проблеми недофінансування за рахунок збільшення податків або урізання кількості соціальних виплат.

qz.com