Сміттєспалювальний завод, куди туристи залюбки ходять на екскурсії

0
1214

Поки Україна потопає у відходах, у Відні працює сміттєспалювальний  завод, куди туристи залюбки ходять на екскурсії. У це важко повірити, але підприємство, де спалюють відходи, справді приваблює людей. Будівля заводу Шпітеллау настільки яскрава та незвична, що мало віриться – за її стінами щороку спалюють сотні тисяч тонн сміття. І довкола – жодного неприємного запаху.

А під куполом – фільтр

Віднайти завод, що став туристичною принадою австрійської столиці, не так важко. У дев’ятому районі Відня, на березі Дунайського каналу, видніється труба із золотистим куполом. А біля труби – казковий будиночок.

Хто ніколи не чув про завод Шпітеллау, зазвичай вважає, що це розважальний центр. А й справді – у приміщенні заводу часто влаштовують виставки, а на його задвірках – фестивалі. Усе це завдяки проектанту заводу – австрійському дизайнеру Фріденсрайху Гундертвассеру. Який вирішив, що сміттєспалювальне підприємство виглядатиме краще із розфарбованими вікнами, золотими сферами та із зеленими насадженнями на даху. До речі, відомий дизайнер взявся за проект після того, як йому пообіцяли обладнати завод найсучаснішими фільтрами. Через них реконструкція обійшлася майже вдвічі дорожче, ніж це планувалося – загалом у 250 мільйонів євро. Та ці заходи дозволили значно скоротити шкідливі викиди в атмосферу. Підтвердження цьому – інформація про якість повітря на спеціальному табло біля входу на завод. Воно могло б бути і бруднішим – нормативи ЄС це дозволяють!

І сміття немає, і тепло

Сам процес спалювання сміття починається із збору відходів у місті, де живе 1,7 – 2 мільйони осіб. Отож 3,5 тисячі працівників підприємства виїжджають з понеділка по п’ятницю з 7.00 до 3.00 за сміттям. Загалом працює три печі для спалювання відходів.

Cміттєвози привозять відходи на завод і залишають їх у сміттєсховищі об’ємом 7000 метрів кубічних. Після цього воно потрапляє у спалювальну камеру. Отриману енергію під час спалювання відходів використовують для підігріву води та отримання тепла. У Відні понад 60 тисяч житлових будинків і приблизно 4400 промислових споживачів, по суті, із сміття гріються та миються.

За рік тут можуть спалювати до 260 000 тонн сміття, виробляючи приблизно 40 000 МВт електричної та 470 000 МВт теплоенергії. Торік, після 25 років експлуатації, завод модернізували. Завдяки цьому вдалося збільшити виробництво електроенергії майже втричі, а економія газу становить 5 мільйонів кубометрів у рік.

А шлак, який залишається в процесі переробки, застосовується у будівництві. Очищена ж вода викидається у приймальник води – канал Дунаю.

Як треба смітити у Відні

В Австрії усіх премудростей сортування сміття вчать дітей ще у школі. Адже біля будинків стоїть зазвичай багато контейнерів. “Для збору паперового сміття, скла прозорих пляшок, скла пляшок кольорових, під пляшки РЕТ, метал/бляшанки та інше сміття”, – розповідає Ростислав Футало, мешканець австрійської столиці.

Контейнери для сміття пофарбовані переважно в зелений колір, але трапляються й чорні. Ті, що з синьою кришкою, призначені для збирання металу; із білою – для полімерів; із червоною кришкою – для паперу; металеві із зеленою кришкою – для кольорового скла; металеві із білою кришкою – для прозорого скла; чорні – для дрібного сміття. В окремі контейнери збирають старий одяг. Щоб все це вивчити, справді варто кілька лекцій прослухати.

“За неправельне поводження із відходами можуть оштрафувати. Особливо за викидання на смітник електроприладів чи великогабаритних речей – бо для них є спеціально відведені місця, – каже Наталія Струс, мешканка Відня. – Що ж до інших відходів, то в нашому дворі немає, наприклад, контейнера для cкла, і більшість мешканців викидає скло в загальний. Свідоміші несуть досить далеко, у відповідні смітники. Крім цього, оплата за вивіз сміття нараховується саме за загальну кількість вивезеного сміття. Тобто, чим ми більше відсортуємо непотребу, тим менше платимо за цю послугу. Тому всі, зазвичай, скручують пластикові пляшки – тоді вони займають менше місця”.

До слова, у Відні під час масових заходів діють цікаві правила. Усі холодні напої продаються у пластикових склянках під заставу в 1 євро. Спорожнивши тару, її можна віднести на місце продажу і повернути собі те євро. Якщо ж хтось вирішив посмітити в місті, то заплатить штраф у розмірі 36 євро. Та це у випадку, коли вперше порушуєш правила. Якщо ж впіймають на цьому не вперше, то можуть і в суд подати, і штраф у розмірі 2000 євро стягнути.

Отож, перед тим, як щось викинути у Відні в смітник, треба дуже добре подумати.